Kas izraisa zobu sāpes?

Kariess

Visbiežāk sastopamais zobu sāpju iemesls ir caurums zobā - tāda kā bedrīte abos zoba ārējos slāņos, ko sauc par emalju un dentīnu. Emalja ir zoba cietā, caurspīdīgā, ārējā virsma, bet dentīns ir dzeltenais slānis tieši zem zoba emaljas, kas sastāda galveno zoba pamatmasu. Abi šie slāņi aizsargā zoba iekšējos, dzīvos audus, ko sauc par pulpu un kurā atrodas asinsvadi un nervi. Noteiktas baktērijas mutes dobumā vienkāršos cukurus pārvērš par skābēm, kuras šķīdina zoba emalju un dentīnu, veidojot defektus.

Smaganu slimības

Otrs visbiežāk izplatītais zobu sāpju iemesls ir smaganu un periodonta slimības. Ar to mēs saprotam zoba apkārtējo mīksto audu iekaisumu. Ja mīkstais zoba aplikums netiek notīrīts, tad tas uzkrājas gar smaganu līnijas un zem tās, un izraisa gingivītu- smaganu iekaisumu. Agrīns smaganu slimības simptoms ir nesāpīga smaganu asiņošana. Slimībai progresējot notiek kaula resorbcija( šķīšana vai kaula augstuma samazināšanos), smaganu kabatu veidošanos, zobu kustīgums, kas pacientam rada diskomfortu, trulas sāpes.

Jutīgi zobi 

Zobu jutīgums parasti sākas kā īslaicīga diskomforta sajūta vai sāpes pēc auksta/karsta ēdiena vai šķidruma baudīšanas, kā arī auksta gaisa ieelpošanas. Visbiežāk problēma ir saistīta ar smaganu atkāpšanos, kā rezultātā paliek atsegti zoba kakliņi. Vēl par iemeslu varētu būt vairākas plaisas zoba emaljā.

Smaganu atkāpšanos parasti izraisa viens no diviem iemesliem:

  • nepareiza zobu tīrīšana, izmantojot pārlieku spiedienu vai zobu birsti ar cietiem sariņiem.
  • slikta mutes dobuma higiēna

Zoba audu lūzums

Dažreiz uzkožot kaut ko cietu, var nolūzt zoba mala. Ja lūzuma līnija atrodas zem smaganas, tad bieži šīs fragments paliek savā vietā. Bet uzkožot uz tādu zobu rodas asas un diezgan spēcīgas sāpes.

Zobu šķilšanās

Nereti zobu šķilšanās pavada smaganu iekaisums, sāpes, tūska.

Bruksisms

Jeb zobu griešana. Parasti cilvēki griež zobus, ja pakļauti pārlieku lielam stresam vai bailēm. Bieži tas notiek naktī miegā, tāpēc  cilvēks par to var nezināt, draugs/draudzene pastāsta par to. Par bruksismu var liecināt pastāvīgas galvassāpes, vairāku zobu nodilums, mutes gļotādas noberzumi, savainojumi.